top of page
Search

Moje bábätko je úplne neodložiteľné!


laskave a rešpektujúce rodičovstvo

Spozorneli ste pri tejto vete, alebo máte takéto bábo doma?


V prvom rade, by som len chcela povedať - Máte doma úplne normálne bábätko!


Verím, že je to veľmi náročné a popravde to vie poriadne zaskočiť. Keď sme ešte v túžobnom očakávaní, okolie nám často s úškľabkom na tvári, želá aby sme si “užili” prebdené noci, ale to čo naozaj príde, vie aj tak prekvapiť. Faktom je, že maličké bábätká sú na nás totálne závislé. Existuje na to hneď niekoľko dôvodov, prečo to tak je:


Bábätka sa rodia v podstate “predčasne”. Mozog novorodencov dosahuje iba 25% v porovnaní s “dospelákmi”, nervová sústava je nezrelá a bez svojho opatrovníka by prakticky neprežili. Potrebujú nás na reguláciu a zabezpečenie základných potrieb.


Patríme k nosiacemu druhu. Už názov nám napovedá, že naše bábätká sa potrebujú často nosiť a byť v kontakte s matkou. Je tomu prispôsobené aj zloženie materského mlieka, a to tak, že obsahuje menej kalórií a má vyšší podiel sacharidov. Tukov a bielkovín je naopak menej, preto mliečko rýchlo vytrávi a bábätká skutočne potrebujú často papať. Svoju nespokojnosť a hlad dávajú najavo plačom, bábätká plačú aj keď sa maminka vzdiali.

Existujú ešte tzv. hniezdiace druhy (napr. mačky) ich mlieko je naopak bohaté na tuky a bielkoviny, čo spôsobí, že mláďatká zaspia na dlhšie obdobie a bez prítomnosti matky v tichosti spia. Slúži to ako ochrana pred predátormi.


Keď si tieto fakty spojíme dokopy, je úplne pochopiteľné, že bábätká sú prakticky neodložiteľné.

Nechcú predsa riskovať, že ostanú samé “napospas” osudu. Na jednej strane je to krásne, že malý človiečik nás tak veľmi potrebuje, na druhej strane je to náročné a treba sa stotožniť s novou rolou.


Bábätká nás potrebujú a je to úplne normálne.


Nebojme sa im dopriať lásku a kontakt, ktorý tak potrebujú💕 ALE myslime aj na seba a nebojme sa požiadať o pomoc a načerpať sily, tie malé stvorenia nás potrebujú v plnej sile 🙂
Related Posts

See All

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page