top of page
Search

Prečo je detský spánok, taká horúca téma?

Detský spánok, by sa dal v skratke opísať obľúbenou vtipnou frázou „ Čo si objednáš z Wishu a čo ti príde...“. No proste to očakávanie, je často úplne iné ako realita. Prečo to tak ale je? Často je to spôsobené práve tými inými očakávaniami, ktoré nám spoločnosť prezentuje.


detsky spánok horuca téma pre mamy

Kľudne sa priznajte, kto si myslel, že dieťatko sa položí do postieľky a bude spinkať. Ja som si to myslela a bola som dosť zaskočená, že to tak rozhodne nie je. Keď sa zamyslíte nad akoukoľvek reklamou na detské veci, kde sa bábätko nachádza, tak spokojne spinká v postieľke a vyzerá, že nič nepotrebuje – pozor je to pasca.


Navyše, spánok bábätiek a detí celkovo je spájaný s množstvom mýtov. Už len samotná veta „Spať ako bábätko“, môže byť na míle vzdialená od reality. Pravdepodobne ju vyslovil niekto, kto nemal deti. Čo sa nám potom deje? My ako rodičia máme úplne iné predstavy. Sme plní očakávaní, pod vplyvom rôznych informácii reklám a názorov, rád...


Najčastejšie počúvame mýty ako:

  • Položíš do postieľky / kočíka a spí

  • Dieťatko má v noci spať a netreba ho rušiť. Ideálne, aby čim skôr prespalo celú noc.

  • Čím skôr odnaučiť od nočného kŕmenia, lebo v noci sa spi.

  • Dieťa musíte naučiť zaspávať samé, inak sa bude stále budiť.

  • Ak ho uspávate naučíte ho na to a rozmaznáte ho

Týchto fám okolo detského spánku je naozaj mnoho. Všetky tieto zaužívané veci v nás nových rodičoch vytvoria len pocit, že robíme niečo zle, pocit neistoty, prestávame si veriť a prestaneme počúvať svoje inštinkty - lebo predsa naše bábätko rozhodne nie je, také ako sa hovorí?


Potrebuje uspávať , keď ho položíme do postieľky je hore. Kočík úplne odmieta, chce sa stále nosiť v noci sa budí, je stále hladné, „neodložiteľné“ a stále plače. Rozhodne nepasuje do konceptu toho „ideálneho“ dobrého dieťatka.


Čiže zrazu stojíme pred úplne inou realitou akú sme očakávali alebo ako nám niekto opisoval. Zrazu sa vynára logicky otázka: Robíme niečo zle? NIE! Nerobíte nič zle ALE nastavenie spoločnosti a nároky na detský spánok sú naozaj úplne mimo reality.


Preto zabudnite na všetky „premúdrelé“ rady čo ste dostali, nalaďte sa na svoje dieťatko, vnímajte čo Vám chce povedať a počúvajte svoje inštinkty. Odpovede máte v sebe – pamätajte VY ste najlepší odborníci na VAŠE dieťatko!


Related Posts

See All

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page